۲۰ تیر

کود های حیوانی

کود های حیوانی شامل گاوی گوسفندی و … برای تجزیه کامل نیاز به رطوبت کافی و باکتری های مسئول تجزیه مواد آلی تازه دارند. باکتری های مسئول تجزیه برای ادامه فعالیت نیاز به کربن و ازت به نسبت متعادل دارند. در کودهای حیوانی تازه نسبت کربن به ازت نامتعادل بوده و مقدار کربن چندین برابر بیشتر از ازت است. به همین دلیل برای پوساندن و تجزیه کودهای حیوانی نیاز به سه عامل ۱-اضافه کردن ازت به شکل کود اوره , نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم ۲- فرآهم کردن رطوبت کافی.به اندازه ای که توده کود کاملا اشباع نشود و هوای کافی برای فعالیت باکتری ها وجود داشته باشد. ۳- اضافه کردن محلول حاوی باکتری های مفید تحت نام ای.ام

این باکتری ها را میتوان داخل تانکر سمپاش به میزان ده لیتر در تانکر دو هزار لیتر ریخته و سپس با آب رقیق شوند. روی کودها اسپری شوند این محلول حاوی باکتری.

مقدار کود اوره مورد نیاز ۵۰ کیلو به ازای هر ده تن کود حیوانی.

ارتفاع توده کود ازیک تا یک و نیم متر بیشتر نشود. در غیر این صورت قسمت های عمقی بدون تجزیه میکروبی به دلیل بالا رفتن دما می سوزند.

در بعضی از گروه ها نوشته اند که کود مرغی و کودهای فسفره مثل سوپرفسفات تریپل با هم مصرف نشوند. دلیلی این کار را هم خظر تثبیت فسفر توسط کلسیم کود مرغی عنوان کرده اند. کلسیم کود مرغی به شکل کربنات کلسیم یا آهک است. حلالیت کربنات کلسیم هم ۰٫۰۰۳ گرم بر لیتر است که خیلی کم و ناچیز است. بنابراین فرم کلسیم کود مرغی و مقدار آن بحدی نیست که قادر به تثبیت فسفر کودهای فسفره بشود.

اشتراک
۰۴ آبان
۲۵ دی

تاریخچه

هیومیک اسید اولین بار در جهان توسط دکتر لئونارد زمین شناس آمریکایی کشف شد.

هیومیک اسید را از منابع مختلفی که دارای کربن آلی باشند می توان استخراج کرد ولی بهترین نوع هیومیک اسید از لئوناردیت استخراج می شود. در دهه ۱۹۶۰ نیز محققانی از انجمن معادن آمریکا بر روی کاربرد های لئوناردیت در کشاورزی تحقیقات را شروع کردند و متوجه اثرات فوق العاده آن در افزایش راندمان بسیاری از محصولات کشاورزی شدند.

تحقیقات بر روی هیومیک اسید و مشتقات آن بعد از دهه شصت میلادی نیز توسط دانشگاهها و مراکز علمی متعدد ادامه پیدا کرد و امروزه کاربردهای وسیعی در کشاورزی،صنعت و پزشکی برای این ماده ارزشمند پیدا شده است.

ما هیومیک اسید را در اختیار شما کشاورزان عزیز قرار داده ایم چرا که زمان قابل بازگشت نیست.هومیران که تلفیقی از عصاره گیاهان باستانی و یون های فلزی حیاتی برای انواع گیاهان است به شما کمک می کند تا باغات و مزارع سرسبز،شاداب و محصولی سالم و بدون نگرانی از سلامت خود و خانواده که مشغول کار در مزارع می باشید داشته باشید.

هومیران را کودی سبز یا به عبارتی دوست آب ،خاک ،طبیعت و انسان می نامند که مصرف بیش از اندازه دستور آن هیچ گونه خطری را متوجه گیاهان و محیط زیست نکرده و بلکه ماندگاری بالا به صورت محلول در خاک آماده جذب برای گیاه در سالهای بعد باقی می ماند.

اشتراک
۲۳ دی

فواید هیومیک اسید

باعث سبکی خاک و ریشه زایی سریع و شادابی و رشد سریع گیاه می گردد.

نگهداری آب تا بیش از چند برابر وزن خود و جلوگیری از خشکی زود هنگام خاک شده در نتیجه گیاه به آب دهی کمتری نیاز دارد.

رشد سریع باکتری های مفید در خاک و بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی آن می گردد.

به انحلال و آزادسازی عناصر ماکرو و میکرو موجود در خاک کمک کرده لذا مصرف کودهای شیمیایی را می توان به طور چشمگیری کاهش داد.

هیومیک اسید به دلیل ph بالا باعث افزایش مقاومت گیاه در مقابل خشکی،سرمازدگی و کم آبی و همچنین از بین رفتن شوری خاک های شور می شود لذا توصیه می شود کشاورزان عزیز که دارای زمین شور و قلیای بالا هستند حتما هومیران را استفاده کنند.

به دلیل کاملا طبیعی بودن هومیران باکتریهای مفید در خاک سریعا رشد کرده و گیاه را در مقابل انواع بیماریها و قارچ ها مقاوم کرده لذا از مصرف سموم دفع آلات به طور چشمگیری کاسته شده و گیاه همیشه شاداب و سرسبز می ماند.

هیومیک اسید به دلیل تبادل یونی CEC بالا یون های فلزی موجود در خاک را که قابل جذب برای گیاه نمی باشد به فرم آماده جذب برای گیاه در آورده لذا نیاز به کود های مانند روی ،منگنز و آهن و … را رفع می کند.

هیومیک اسید با ماندگاری بالایی که دارد در خاک طی چند سال به فرم آماده جذب برای گیاه باقی می ماند.

تحریک کننده بسیار مناسبی برای ریشه زایی گیاهان کهنسال بوده و جوانی خود را دوباره احیا کنند.

کودهای حیوانی استفاده شده از پیش که قابل جذب برای گیاه نمی باشد را تجزیه کرده و در اختیار گیاه قرار داده لذا توصیه می گردد که استفاده از کود های حیوانی به نصف کاهش دهید.

هیومیک اسید از سمیت کودها و عناصر اضافی موجود در خاک کاسته و از تثبیت و شسته شدن خاک جلوگیری می کند.

کود مایع هومیران چون خاصیت اسیدی دارد محلول پاشی آن باعث از بین رفتن شته و حشرات موزی گیاهان شده و سیستم آبیاری تحت فشار را تمیز می کند.

زمان مصرف

هومیران در هیچ زمانی منع مصرف ندارد بلکه بهتر است برای باغات از اوایل پاییز تا اوایل بهار با کود حیوانی مخلوط و برای انواع زراعت ها چند روز قبل از کاشت مصرف شود.

نحوه و مقدار مصرف

مخلوطی از کودهای حیوانی و هومیران را برای باغات در عمق ۱۵ الی ۳۰ سانتی متری زیر سایه انداز درخت ،برای درختان جوان ۱۰۰ گرم و درختان بالغ ۲۵۰ گرم است. در مورد نهال ها و قلمه ها و میوه های بوته آب ۴۰ تا ۵۰ گرم هومیران به ازای هر نهال یا بوته قبل از کاشت با خاک مخلوط گردد.درمورد چمن و کلا زراعتها ۱۵۰ الی ۲۰۰ کیلوگرم در هر هکتار قبل از کاشت همراه با شخم زدن مصرف گردد.در خاکهای شور توصیه می شود مقدار مصرف را افزایش دهید.

هومیران با انواع کودهای شیمیایی قابل مخلوط شدن است در این صورت باید مصرف این کود را به کمتر از نصف کاهش داد. زیرا هومیران از تبخیر و آبشویی و تجزیه سریع عناصر ماکرو و میکرو موجود در کودهای دیگر جلوگیری می کند.

اشتراک

طراحی و پیاده سازی : شرکت سهند